پیکرتراشی به روش لیپوماتیک

چاقي چه در شکل موضعي وچه در فرم فراگير و عمومي به يکي از شايعترين علل مراجعه به کلينيک هاي زيبايي و درماني مبدل شده است. به همين منوال روش هاي پيکرتراشي (Body Contour) از ديرباز مورد توجه پزشکان و جراحان پلاستيک بوده و طي 1-2 دهه اخير پيشرفت هاي شايان توجهي داشته است.

روش ليپوساکشن سنتي به معني خارج کردن چربي هاي منطقه اي و موضعي با قدرت مکش بالاست. انجام اين روش در ابتدا با دستگاه هاي قديمي نياز به بستري و بيهوشي عمومي داشت، حجم چربي کمتري خارج مي شد و ميزان خونريزي تورم و درد بيشتر بود، اگر چه هنوز هم اين روش طرفداران خاص خود را دارد با ابداع روش هاي نوين بتدريج پزشکان رو به روش هاي کم خطرتر و سريع تر آوردند.

در روش اولتراسونيک، چربي با قدرت امواج مافوق صوت شکسته و سپس با دستگاه مکش خارج مي شد،‌ اين روش هم به علت اثرات گرمايي مي تواند باعث سوختگي و از دست رفتن پوست و سوختگي بافت هاي عمقي شود در روش ليپوليزر استفاده از ليزر قبل از انجام ليپوساکشن است يعني پس از تزريق مايع تامي سنت چربي ها به کمک ليزر شکسته مي شوند و سپس به صورت چربي مايع شده خارج مي شود، اين روش در دست پزشکان محتاط و ماهر مشکل خاصى بدنبال نداشت ولى در مواردى بدليل عدم مهارت کافي اپراتور و يا استفاده از دستگاه هاى غير استاندارد با درجات بالا، سوختگى پوست و يا فيبروز و سفت شدن منطقه اى زير پوست ديده مي شد و ناصافي سطح پوست در برخي موارد ديده مي شود.

در روش ليپوماتيک، سلول هاي چربي، ابتدا بروش کاملا فيزيکى و نه اشعه و يا حرارت تخريب شده و توسط حرکات لرزشي و ارتعاشي کانولا بصورت آزاد در مي آيد و سپس اين چربي به آرامي و بدون درد و خونريزي توسط دستگاه از بدن خارج مي شود.

ليپوماتيکبا برخورداري از سيستم امنيتي ويژه آن محافظت از بافت هاي حساس بدن (اعصاب، رگ هاي خوني، ماهيچه ها) را برعهده دارد در روش هاي پيشرفته پيکرتراشي هدف معمولا کم کردن وزن نيست بلکه تغيير سايز، حجم و فرم است.

اين روش ها نه تنها باعث افتادگي بيشتر پوست نمي شود بلکه به طور اعجاب انگيزي به سفت تر شدن و ليفت پوست نيزکمک مي کند. به طوريکه حتي بلافاصله بعد از انجام ليپوماتيک و با وجود تخليه چربي شلي پوست کاهش مي يابد، نکته مهم و جالب اين است که کاهش سايز تا مدت ها بعد از عمل ادامه دارد و باعث رفع سلوليت نيز مي شود

بدليل عدم استفاده از ليزر و عدم ايجاد حرارت در بافت چربى امکان فيبروز در بافت زير پوست بسيار کم است و به اين علت انتخاب دستگاه ليپوماتيک براى شکم خانم هايي که تاکنون زايمان نداشته اند مناسب تر است.

همچنين اين روش براى افرادى که قبلا ساکشن و يا ليپوليزر شده اند واز نتايج آن راضي نيستند و بافت چربى سفت و فيبروز شده است مناسب تر از ساير روش هاى قبلى است.

اين دستگاه که توسط سازمان غذايي دارويي آمريکا FDA تاييد شده است و در ?? کشور جهان استفاده مي شود، سيستمي قابل اعتماد است که با روشي بي خطر و موثر و دقيق، اين امکان را مي دهد که نسبت به تخليه چربي به طور کاملا يکنواخت و طبيعي از مناطقي مانند شکم، پهلو، پشت، باسن، ران، ساق و حتي حجم اندک از چربي هاي موضعي در مناطقي مانند غبغب، بالاي سينه، بزرگي سينه آقايان، اطراف زانو را مي توان برداشت و اندامي زيبا و متناسب را در يک جلسه بدست آورد به همين دليل اين روش به پيکرتراشي نيز معروف است.

در روش ليپوماتيک دوره نقاهت بعد از عمل بسيار کوتاهتر و بين ? تا ? روز مي باشد و دوره استفاده از گن نيز حدود دو هفته مي باشد.
نکته قابل توجه آنکه بدليل عدم آسيب به سلول هاي چربي به طور همزمان مي توان چربي خارج شده را به هر قسمتي از بدن مانند باسن، سينه، صورت (گونه، لب و خطوط و چروک هاي پوستي) پشت دست و ... تزريق کرد.
منبع: الو دکتر