کلم، دشمن سرطان

از جمله سوالاتي که مطرح مي‌شود اين است که در ميان انواع کلم‌ها کدام‌يک بر ديگري برتري دارد و چرا توصيه شده کلم را در برنامه غذايي روزانه وارد کنيم‌؟ اين درست است که کلم‌ها حاوي نيترات هستند‌؟ چرا مي‌گويند مبتلايان تيروئيد در خوردن کلم زياده‌روي نکنند‌؟

به سبزيجاتي همچون انواع کلم بروکلي، کلم بروکسل، کلم پيچ، گل‌کلم و کلم قمري که شکل ظاهري گل آنها همانند چليپا (صليب) است، سبزيجات چليپايي مي‌گويند. اين سبزي‌ها داراي ترکيبات ضد سرطان بسيار قوي هستند.
براساس نتايج پژوهش‌ها در آمريکا مصرف مستمر گل‌کلم، کلم بروکلي و کلم بروکسل از احتمال ابتلا به سرطان پروستات مي‌کاهد و خطر مرگ و مير و عود سرطان سينه را 22 تا 62 درصد کاهش مي‌دهد که ميزان اين خاصيت به مقدار و نوع مصرف کلم بستگي دارد.
به همين دليل توصيه مي‌شود کلم را روزانه به صورت خام در انواع سالاد يا به‌صورت بخارپز همراه وعده‌هاي غذايي ميل کنيد. بد نيست بدانيد، يک ليوان کلم خام 25 کالري، يک ليوان کلم پخته 40 کالري و 100 گرم گل‌کلم 10 کالري انرژي دارد.
مزاياي اعضاي خانواده کلم
کلم بروکسل، اسيد فوليک بالايي دارد و براي جلوگيري از نقص سيستم عصبي جنين، به خانم‌هاي باردار و کساني که بيماري قلبي ـ عروقي دارند، توصيه مي‌شود. بروکسل از نظر داشتن ويتامين‌ نسبت به ساير کلم‌ها ارجحيت دارد.
کلم بروکلي، در ميان سبزيجات چليپايي بيشترين اثر ضد سرطاني را دارد و به طور محسوسي از تعداد، اندازه و ميزان سلول‌هاي سرطاني کاسته، استروژن اضافي را که به رشد تومورها کمک مي‌کند، خنثي کرده، به دليل کلسيم بالايي که دارد، براي افرادي که از لبنيات کمتر استفاده مي‌کنند، مفيد است و مصرف آن به خانم‌هاي باردار، شيرده، يائسه و نوجوانان در سن بلوغ توصيه مي‌شود. خوب است بدانيد مواد ضد سرطان در جوانه‌هاي کلم بروکلي بسيار بيشتر از بروکلي رسيده است و کلم بنفش به دليل رنگدانه‌هاي آنتي اکسيداني، چندين برابر بيشتر از کلم سفيد خاصيت دارد.
گل‌کلم نيز سبب تقويت سيستم دفاعي بدن شده، با تقويت حافظه از بروز آلزايمر جلوگيري مي‌کند و به دليل داشتن ترکيبات گوگردي ميکروب کش قوي است.
کلم، گواترزاست
يکي از نکاتي که نبايد بيش از حد به آن حساسيت نشان داد، گواترزا بودن اعضاي خانواده کلم است. کلم مي‌تواند در مرحله‌اي از جذب و متابوليسم يد تداخل ايجاد ‌کند، اما نمي‌توان گفت هر فردي که کلم مي‌خورد دچار گواتر مي‌‌شود.
پس بهتر است اين سبزي را بخوريد اما به اندازه و افرادي که مشکل تيروييد دارند، کلم و همچنين شلغم را همراه با داروهاي تجويز شده تيروئيد مصرف نکنند. به گفته حکماي طب سنتي کلم براي گرم مزاجان مناسب نيست و باعث ايجاد حرارت و گرمي بيش از حد، خواب‌ پريشان، نفخ و غلظت و فشار خون بالا مي‌شود.
کلم هم نيترات دارد
معمولا نيترات در سبزي‌هاي بوته‌اي همچون انواع کاهو و کلم اندوخته مي‌شود ولي ميزان آن در سبزيجات تابستاني کمتر از سبزيجات زمستاني و مقدار آن در انواع کلم متفاوت است.
کلم قرمز بيشترين نيترات، کلم پيچ نيترات متوسط و گل‌کلم، کلم بروکلي و کلم بروکسل کمترين ميزان نيترات را دارند.