8 رژیم لاغری غلط!

بيشتر افراد چاق كه از اضافه وزن خود رنج مي‌برند گاهي به سبب عدم شناخت كافي خودشان را درگير رژيم ها يا روش هايي مي‌كنند كه به جاي حفظ سلامت، تناسب اندام و زيبايي نتيجه را برعكس مي‌كند. با 8 روش و باور غلط در اين زمينه آشنا شويد.

بسياري از افراد چاق و دچار اضافه وزن همواره به دنبال كار‌ها يا مواد غذايي‌اي هستند كه لاغرشان كند. غافل از اينكه رژيم‌هاي غلط فقط عوارضي از جمله گود رفتن زير چشم‌ها، لاغر شدن صورت، بالا رفتن چربي خون، كم شدن آب زيرپوستي، عصبي شدن و... را برايشان به ارمغان مي‌آورد.
1. كرفس‌ درماني
بين عموم، مصرف آب سبزي‌ها، به خصوص آب كرفس، جعفري يا شويد براي كاهش وزن مرسوم است اما آب سبزي‌ها باعث لاغري نمي‌شود و فقط به دليل فيبر و آب فراواني كه دارند، جذب برخي چربي‌ها را كاهش مي‌دهند و باعث دفع مقداري آب هم مي‌شوند كه اين موضوع حس خوشايندي به فرد مي‌دهد و فكر مي‌كند وزنش پايين آمده است! مصرف روزانه آب كرفس به هيچ وجه توصيه نمي‌شود زيرا كرفس از سبزي‌هايي است كه اگزالات فراواني دارد و تجمع اگزالات در بدن، بخصوص در افرادي كه مثانه و كليه سنگ‌ساز دارند، مي‌تواند باعث به وجود آمدن يا بزرگ شدن سنگ‌هاي اگزالاته شود. از سوي ديگر، ‌دريافت زياد اگزالات عامل از دست رفتن عناصر دوظرفيتي مانند كلسيم، روي، فسفر، آهن، منگنز، منيزيم و... است كه براي بدن ضروري هستند و كمبود آن‌ها مي‌تواند خطرناك باشد.

2. ورزش‌ درماني
اگر فردي مثلاً روزانه (به مقدار نياز) 2 هزار كيلوكالري انرژي دريافت مي‌كند و معتقد است اضافه‌وزن دارد، به جاي كم كردن ميزان انرژي دريافتي، فقط پياده‌روي كند، قاعدتاً بعد از مدتي وزنش پايين مي‌آيد اما اگر كسي ميزان دريافت انرژي‌اش را بالا ببرد و در كنار آن ورزش را به برنامه روزانه‌اش بيفزايد، لاغر نمي‌شود. بدن ما مثل ظرفي است كه از يك سو انرژي دريافت مي‌كند و از سوي ديگر به مصرف مي‌رساند بنابراين اگر انرژي دريافتي و مصرفي برابر باشند، وزن ثابت مي‌ماند، در غير اين صورت احتمال چاقي يا لاغري وجود دارد. به عبارت ديگر، نمي‌توانيم هرچه مي‌خواهيم بخوريم و در كنار آن ورزش كنيم و منتظر كاهش وزن باشيم بلكه بايد انرژي دريافتي و مصرفيمان تنظيم شود.

3. آب‌ درماني
دريافت آب به تنهايي باعث از دست دادن انرژي نمي‌شود. در مواردي كه افراد آب فراوان مي‌نوشند، احساس پري در معده مي‌كنند و تا حدي ميزان دريافت مواد غذايي در هر وعده‌شان كمتر مي‌شود. اگر مصرف زياد آب با دريافت كمتر انرژي نيز همراه شود، مي‌تواند وزن فرد را كاهش دهد اما در بيشتر موارد اين اتفاق نمي‌افتد. بسياري از افراد فكر مي‌كنند مصرف زياد آب قبل از وعده‌هاي غذايي باعث كاهش وزن است اما اين تفكر درست نيست. مصرف آب زياد بدين منظور، باعث رقيق شدن آنزيم‌هاي هضم‌كننده درشت مولكول‌ها در بدن مي‌شود و در طولاني‌مدت مشكل‌آفرين خواهد شد بنابراين بهتر آن است آب در حد نياز و براي رفع تشنگي نوشيده شود. در كتاب‌هاي علمي آمده روزانه بايد 8 ليوان آب بنوشيم اما واقعاً به مصرف اين مقدار آب نياز نداريم زيرا در مواد غذايي‌اي كه روزانه مصرف مي‌كنيم نيز آب بين بافتي وجود دارد كه نياز بدن ما به آب را تأمين خواهد كرد.

4. حذف‌ درماني
اين بد‌ترين كاري است كه كسي براي لاغري مي‌تواند انجام دهد. متخصصان تغذيه توصيه مي‌كنند وعده‌هاي غذايي در طول رژيم لاغري بيشتر و حجمشان كمتر شود. وعده‌هاي اصلي غذايي را به هيچ‌وجه نبايد حذف كرد و ميان‌وعده‌ها را فقط در موارد استثنايي مي‌توان كاهش داد. نبايد فراموش كرد كه وقتي غذا مي‌خوريم، مقداري انرژي مصرف مي‌شود كه خود عامل لاغري است.

5. بيسكوييت‌ درماني
بيسكوييت سبوس‌دار گرچه داراي فيبر است اما به دليل داشتن روغن و شكر، در صورت مصرف زياد مي‌تواند چاق‌كننده باشد. اگر فردي تاكنون بيسكويت معمولي مي‌خورده و حالا بيسكويت سبوس‌دار را جايگزين كرده، انرژي دريافتي‌اش كم مي‌شود اما اگر فردي تاكنون بيسكويت نمي‌خورده، اما حالا مصرف بيسكويت سبوس‌دار را آغار كرده، لاغر نخواهد شد.

6. ترشي‌ درماني
به ياد داشته باشيد كه ترشي‌ها ميزان دريافت انرژي و اشتها را بالا مي‌برند. انگور، آب انگور و سركه خود انرژي دارند و به عبارتي چاق‌كننده هستند. لواشك و آلوچه نيز گرچه جزو ترشي‌ها محسوب مي‌شوند اما به هر حال انرژي دارند و لاغركننده نيستند. البته بد نيست نكته‌اي را در نظر داشته باشيد؛ اگر فردي تاكنون ذائقه شيرين داشته و سعي كرده اين عادتش را كنترل كند و به سمت ترشي‌ها برود، به دليل ترك عادت بد زياد شيريني خوردن، راحت‌تر رژيم مي‌گيرد و در طولاني‌مدت وزن كم مي‌كند.

7. زيتون‌ درماني
روغن زيتون، روغن خوبي است و اگر جايگزين ساير روغن‌هاي مصرفي شود وضعيت چربي خون بهبود پيدا مي‌كند اما در ‌‌نهايت ميزان انرژي اين روغن تفاوتي با ساير روغن‌ها ندارد و افراط در خوردنش چاق‌كننده خواهد بود.

8. قرص‌درماني
اين موضوع درست است كه خوردن برخي از قرص‌ها باعث لاغري مي‌شود، اما بعد از لاغري فرد سالم نخواهد بود. برخي پزشكان قرص متفورمين را براي لاغري توصيه مي‌كنند اما فراموش نكنيد مكانيسم اين قرص كه چربي‌سوزي را در بدن بالا مي‌برد، براي افراد سالم غيرديابتي مناسب نيست و مي‌تواند عارضه‌دار باشد. اين قرص‌ها تعادل متابوليكي بدن را به هم مي‌زنند و باعث بروز عوارض متابوليكي طولاني‌مدت مي‌شوند. استفاده بي‌مورد از قرص‌هاي تيروئيد نيز عوارض بسياري دارد و به هيچ‌وجه توصيه نمي‌شود.
منبع: رويداد