زیبایی و تناسب اندام زنان به بهای اعتیاد

چاقی و اضافه وزن، دغدغه بسیاری از زنان است و بعضی از آنان برای رسیدن به تناسب اندام دلخواه، گاه هر بهای خطرناکی را نیز به جان می خرند.
به گزارش ایرنا، اینک لاغری و تناسب اندام در بین زنان چنان فراگیر شده است که برخی از آنان شیفته تبلیغات گسترده اینترنتی و ماهواره ای برای خرید داروهای غیرمجاز لاغری شده اند.
آرایشگاه های بانوان، نقش مهمی در دستیابی به اینگونه داروهای لاغری که اغلب نیز حاوی مواد مخدرند، دارند.
مسوولان برخی از آرایشگاه های بانوان از ناآگاهی زنان سواستفاده کرده و داروهایی برای تناسب اندام به آنها ارائه می دهند که چیزی جز مواد مخدر نیست.
امروزه برخی از سالن های زیبایی بانوان به عوامل توزیع کننده ˈشیشهˈ تبدیل شده و آن را بعنوان درمان موثر از بین بردن چین و چروک صورت و مهمترین ماده موثر لاغری به مشتریان خود معرفی می کنند.
حضور زنان در کلینیک های درمان اعتیاد، هرروز پر رنگتر از قبل می شود، گرچه سهم زنان در اعتیاد و مشکلات وابسته به آن در آمارها بخوبی روشن نیست، اما زنان هر روز بیشتر از قبل گرفتار اعتیاد و عوارض و پیامدهای آن می شوند.
با توجه به نقش بانوان در کانون خانواده و نظام جامعه، آسیب اعتیاد زنان علاوه بر سلامت خود آنها، آسیب هایی هم به جامعه و خانواده می رساند و از همین روست که عوارض اعتیاد بانوان مخربتر از اعتیاد مردان تلقی می شود.
یک کارشناس علوم رفتاری و مشاوره می گوید: زنان معتاد در معرض خطر ابتلاء به اختلالات روانی بالاتری از مردان قرار دارند.
ˈفرزاد رحیمیˈ افزود: اختلالاتی از قبیل افسردگی، اضطراب، اقدام به خودکشی، بیماریهای سایکوتیک، حمله های وحشت، افت اعتماد به نفس، خود پنداره ضعیف و سطوح بالای فشار روانی از جمله خطرات مقابل روی بانوان معتاد است.
به گفته وی، از مهمترین عوارض اجتماعی اعتیاد زنان متلاشی شدن کانون خانواده است.
رحیمی ادامه داد: زنان معتاد بسرعت خانواده خود را از دست داده و طرد می شوند و بدلیل عملکرد اجتماعی و مهارتهای ارتباطی ضعیف، مستعد از دست دان اعتماد به نفس هستند.
این کارشناس علوم رفتاری و مشاوره ادامه داد: فرهنگ سازی و ارتقاء آگاهی مردم بخصوص بانوان، بهترین و اصولی ترین راهکار پیشگیری از اعتیاد است.
رحیمی با تاکید براینکه پیشگیری از اعتیاد و سوء مصرف مواد مخدر از محورهای رفاه اجتماعی و توسعه سلامت خانواده و جامعه است، تصریح کرد: شیوع مصرف مواد مخدر در سال های اخیر به سمت مواد صنعتی در کشور سوق یافته است.
کارشناسان مبارزه با مواد مخدر نیروی انتظامی نیز معتقدند: گوشه گیری، انزوا، پرخاشگری، عصبانیت و خیره شدن به یک نقطه در طول روز از ویژگی های افراد معتاد است.
این کارشناسان می گویند: خانواده، مهمترین عامل پیشگیری از اعتیاد است که نظارت بر روابط فرزندان، جذب اعتماد و دوست بودن با آنان در پیشگیری از گرایش به مصرف مواد مخدر موثر است.
به اعتقاد کارشناسان مبارزه با مواد مخدر نیروی انتظامی، زنان معتاد بدلیل اینکه مورد حمایت همسران خود نیستند با محدودیت بیشتری در حوزه درمان مواجه می شوند.
این کارشناسان می گویند: دستگاه های فرهنگی و اجتماعی در کشور در حوزه پیشگیری از اعتیاد در حوزه زنان ضعیف هستند.
معاون سیاسی، امنیتی استاندار چهارمحال و بختیاری نیز گفت: 13 هزار و 500 معتاد در استان شناسایی شده اند که حدود 1.5 درصد جمعیت استان را شامل می شوند.
ˈخدابخش مرادیˈ اظهار داشت: این تعداد یک درصد جمعیت معتادان کشور را تشکیل می دهند.
به گفته وی، مردان 98 درصد جمعیت معتادان استان را تشکیل می دهند.
مرادی افزود: بیشترین آمار معتادان استان چهارمحال و بختیاری در رده سنی 25 تا 29سال هستند.
مدیرکل بهزیستی چهارمحال و بختیاری نیز گفت: از ابتدای سال آینده طرح ˈشیوع شناسی اعتیادˈ در استان به صورت خانه به خانه اجرا می شود.
ˈمحمد میرزاییˈ تصریح کرد: برای اجرای این طرح60 پرسشگر انتخاب و به بهزیستی کشور معرفی شده اند.
به گفته وی، هدف از اجرای این طرح دستیابی به آمار اعتیاد، سنجش تاثیر اقدامات پیشگیرانه و بسترسازی فرهنگی برای کاهش اعتیاد است.
مدیرکل بهزیستی استان افزود: در این طرح میزان اثربخشی فرهنگی در کاهش تقاضا برای مواد مخدر، برنامه ریزی برای درمان معتادان و تصویری جامع و کامل از معضل اعتیاد در استانها تهیه و به کشور ارائه می شود.
به گفته میرزایی، از ابتدای امسال تاکنون بیش از پنج هزار نفر به مراکز درمان اعتیاد بهزیستی مراجعه کرده اند.
به گزارش ایرنا، در استان چهارمحال و بختیاری 16 مرکز میان مدت و شش مرکز سرپایی معتادان فعال است.
معاون پیشگیری و درمان بهزیستی کشور در سفر دیماه سالجاری خود به شهرکرد به گزارشگر ایرنا گفت: براساس آخرین آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور بیش از یک میلیون و 325 هزار معتاد در کشور شناسایی شده اند.
ˈمسعود روشن پژوهˈ افزود:هم اکنون دوهزار و400 مرکز درمان و بازتوانی معتادان در کشور فعال است که از این تعداد900 مرکز میان مدت، 19 مرکز درمان اجتماع محور و120مرکز موسوم به ˈdicˈ(مراکز کاهش آسیب) فعال بوده و مابقی مراکز بلندمدت است.