آلرژی های پاییزی

پاییز، فصل سختی برای مبتلایان به آلرژی (حساسیت) است. آلرژی در اثر واکنش سیستم ایمنی بدن به یک سری مواد بی ضرر به وجود می آید، مثل گرده گیاهان، برخی داروها، مو و پشم و پر حیوانات، گرد و غبار هوا، بعضی غذاها و نیش حشرات.
این مواد آلرژی زا باعث می شوند که سیستم ایمنی بدن، بیش از حد فعال شود و علائم حساسیت را در بدن ایجاد کند.
آلرژی های فصلی، یکی از انواع شایع آلرژی هاست. حتی اگر قبلاً دچار آلرژی نبوده اید، ممکن است علائم حساسیت پاییزی در شما بروز کند.
علائم آلرژی شامل اشکال در تنفس، گرفتگی بینی ، عطسه، آب ریزش از بینی و چشم ها، خارش و تورم پوست، پوست خشک و قرمز و حتی بروز جوش های پوستی است که بستگی به واکنش افراد نسبت به آن ماده ی آلرژی زای خاص دارد.
هر چقدر تماس فرد با ماده آلرژی زا بیشتر باشد، بیشتر احتمال دارد که نسبت به آن حساسیت نشان دهد.
اگر چه هنوز علت اینکه چرا آلرژی در برخی افراد بیشتر شایع است، معلوم نیست، ولی ما می دانیم که استعداد ابتلا به آلرژی ( واکنش بیش از حد سیستم ایمنی بدن) معمولا در افراد یک خانواده بیشتر است.
آلرژی
هیچ کسی با بیماری آلرژی متولد نمی شود، ولی زمینه ابتلا به آن، ارثی است. آلرژی ها معمولاً در دوران کودکی شروع می شوند، ولی ممکن است در هر سن دیگری هم آغاز گردند.
میزان حساسیت ها با افزایش سن کاهش می یابد، ولی ممکن است بعدها مجددا عود کند.
با دوری از مواد آلرژی زا و مصرف منظم داروها تحت نظر پزشک، می توان آلرژی را کنترل و درمان کرد.
با دقت در اینکه کجا، چه موقع و در چه شرایط محیطی، آلرژی بروز می کند، می توان به راحتی علت بروز آن را کشف کرد.
اما پزشک متخصص می تواند درباره ی نوع و مقدار داروهای مصرفی تان تحقیق کند و آزمایش های لازم را جهت تعیین مؤثرترین روش های درمانی برای شما تجویز نماید.
مبتلایان به آلرژی های فصلی می توانند با مصرف داروهای آنتی هیستامین یا ضد احتقان، احساس بهتری داشته باشد.
آنتی هیستامین ، پاسخ های التهابی بدن را کاهش می دهند و ضد احتقان ها هم میزان گرفتگی و تراکم (مثل گرفتگی بینی) را کم کنند.