۱۰ روش برای رفع خشکی پوست و مراقبت های پوستی در زمستان

ممکن است سرمای بیرون برای شما خوشایند باشد، اما پوست شما قادر به تحمل آن نیست. آشنایی با روش های از بین بردن خشکی پوست و مراقبت های پوستی در زمستان کمک شایانی به جلوگیری از ایجاد بیماری های پوستی می کند.
در بسیاری از افراد، یک روز سرد آفتابی زمستان، سرخی گونه ها را به همراه دارد. آنها دچار خشکی ناراحت کننده ای روی پوست صورت، دستهاو پاهای خود می شوند. برای برخی افراد هم این مشکل چیزی بیشتر از احساس خشکی و خشنی است. پوست آنها بسیار خشک شده و در نتیجه پوسته پوسته شدن، ترک خوردن و حتی اگزما (در پوست هایی که ملتهب می شوند) می گردد.
دکتر بونی لاپلانتی، متخصص زیبایی، می گوید: «به محض این که وسایل گرمایی را در خانه روشن می کنید، پوست شما شروع به خشک شدن می کند. و هیچ فرقی ندارد که گرمای خانه خود را از چه طریقی تأمین می کنید»
پس برای مراقبت از پوست خود و مرطوب و سالم ماندن آن در روزهای سرد زمستان این نکات پیشنهادی را در نظر بگیرید .

۱ ) با یک متخصص مشورت کنید.
اگر به داروخانه نزدیک محل زندگی خود مراجعه می کنید، شاید برای یافتن فروشنده ای که بتواند شما را به خوبی راهنمایی کند کمی به زحمت بیفتید. به همین دلیل مراجعه به یک متخصص پوست حتی برای یک بار هم که شده امری مفید است. متخصصان پوست قادر به تجزیه و تحلیل نوع پوست، رفع عیوب شیوه های مراقبت های پوستی ای که در حال حاضر آن را به کار می گیرید، می باشند. اما این بدان معنا نیست که شما مجبور به خرید محصولاتی با قیمتهای بالا خواهید شد. دکتر دیوید وورن، متخصص پوست در کالیفرنیا، می گوید: «فرآورده های ارزان قیمت هم درست همانند محصولات پرهزینه و گران عمل می کنند. در حقیقت، این هزینه های اضافی که شما برای این محصولات پرداخت می کنید اغلب تنها به خاطر بسته بندی و بازاریابی آنها می باشند. آنچه که حایز اهمیت است، چگونگی پاسخگویی پوست شما به این محصولات و رضایتمندی شما از کیفیت آنهاست، نه هزینه گزافی که برای آن پرداخت کرده اید.

۲ ) بیشتر از مرطوب کننده ها استفاده کنید.
شما ممکن است از مرطوب کننده ای استفاده می کنید که تنها مناسب بهار و تابستان است. اما همان گونه که فصل و وضعیت آب و هوا تغییر می کند، مراقبت های معمولی پوست نیز تغییر می کنند. کرم مرطوب کننده ای را بیابید که پایه اصلی آن به جای آب، روغن باشد، زیرا روغن بر روی پوست لایه ای محافظ ایجاد می نماید که نسبت به کرم یا لوسیون، رطوبت بیشتری در خود نگه می دارد. (تذکر: بسیاری از لوسیون هایی که به عنوان «کرم شب» شناخته می شوند، پایه روغنی دارند.»
اما با این حال روغن ها را نیز باید با احتیاط انتخاب کرد. زیرا همه آنها برای صورت مناسب نیستند. به دنبال روغن های خاص و طبیعی مانند روغن آواکادو، روغن های معدنی، روغن گل پامچال یا روغن بادام بروید. اما روغن یا کره درخت روغن قلم بسیار بحث انگیز بوده است زیرا می تواند روزنه های پوست را مسدود نماید. به گفته دکتر لاپلانتی کم کردن مصرف سبزیجات نیز ایده زیاد جالبی نیست. او می گوید: «این روغنها فقط روی پوست قرار می گیرند و واقعا پوست را چرب می کنند.»

شما می توانید از لوسیون های حاوی لومیکتنت، ماده ای که رطوبت را به خود جذب می کند، گروهی از مواد مانند گلیسیرین، سوربیتول و اسیدهای آلفاهیدروکسی که رطوبت را جذب پوست می کنند، استفاده کنید.»

۳ ) مصرف مداوم ضدآفتاب
کرم ضدآفتاب فقط برای روزهای تابستان نیست. آفتاب زمستان همراه با تشعشعی که بر روی برف دارد، می تواند به پوستتان آسیب وارد کند. سعی کنید از ضدآفتابی با تاثیر عمیق برای صورت و دستها (اگر در معرض تابش آفتاب هستند) ۳۰دقیقه پیش از خارج شدن از خانه استفاده کنید. در صورتی که به مدت طولانی در محیط بیرون هستید، به مداوم آن را تجدید کنید.

۴ ) مراقب دستهای خود باشید.
پوست روی دستان شما از همه قسمت های بدن نازک تر است و غدد چربی کمتری دارد. این بدان معناست که مرطوب نگاه داشتن دستها، به خصوص در سرما و آب و هوای خشک مشکل تر است. این امر سبب به وجود آمدن خارش و ترک می گردد. زمانی که در محیط بیرون هستید از دستکش استفاده کنید. اگر از دستکشهای پشمی استفاده می کنید، برای جلوگیری از حساسیت های احتمالی که پشم ایجاد می کند، اول یک دستکش نخی به دست کنید.

۵ ) از پوشیدن جوراب و دستکش مرطوب خودداری کنید.

دستکش و جوراب مرطوب می توانند باعث آسیب های پوستی نظیر خارش، ترک، سوزش یا حتی جوشهای ناشی از اگزما گردند.

۶ ) استفاده از دستگاه بخور.

سیستم های گرمایشی مرکزی و همینطور بخاریها، هوای گرم را درسراسر محیط خانه و دفتر کار شما پخش می کنند. دستگاههای بخور باعث ایجاد رطوبت بیشتر در هوا می گردند که به جلوگیری از خشکی پوست کمک می کنند.

چندین دستگاه بخور را در مکانهای مختلف خانه خود قراردهید تا رطوبت به طور یکسان درهمه جا منتشر شود.

۷ ) برای سلامتی خود آب بنوشید،نه به خاطر پوستتان

ممکن است این جمله را بارها شنیده باشید: نوشیدن آب به جوان ماندن پوست کمک می کند. اما این جمله یک باور قدیمی است. آب برای سلامت عمومی بدن بسیار مفید است اما دکتر کنیث بیلینکی، متخصص پوست در آوک لاون ایلینویس، می گوید:«این یک تصور غلط رایج است که کسانی که پوست خشک و کم آبی دارند باید زیاد آب بنوشند.»

دکتر لاپلانتی نیز این مسئله را تایید کرده و می گوید:«من در مراکز درمانی افراد زیادی را دیده ام که با وجود اینکه در روز ۱۰تا ۱۲ لیوان آب می نوشند اما هنوز هم از خشکی شدید پوستشان شکایت می کنند. پس این کار هم کمک زیادی نمی کند.

۸ ) پاهای خود را چرب کنید

درست است که لوسیونهای نعنایی مخصوص پا در روزهای گرم تابستانی بسیار مطلوب هستند اما در طول زمستان، پاهای شما نیاز به ماده ای قوی تر دارد. سعی کنید لوسیونهای حاوی ژل پترولیوم یا گلیسیرین تهیه کنید و برای از بین بردن پوستهای مرده کف پا در فواصل معین از سنگ پا استفاده کنید. زیرا این کار به جذب سریع تر و عمیق تر مرطوب کننده هایی که مصرف می کنید بسیار کمک می کند.

۹ ) لایه برداری را امتحان نکنید

اگر پوست صورتتان خشک است، از مصرف لایه بردار های قوی، ماسکها، پاک کننده های الکلی و تند و تیز و همه چیزهایی که چربی های ضروری پوست را از بین می برند، خودداری کنید. درعوض، از شیرپاکن، شوینده های ملایم، پاک کننده های غیر الکلی و به جای ماسک های رسی که رطوبت را از پوست می گیرند، ماسکهایی که «آبرسان عمیق» هستند، استفاده کنید.

۱۰ ) با آب جوش حمام نگیرید.
به طور قطع، فرو رفتن درآب جوش پس ازفعالیت درهوای سرد، بسیار دل انگیز است. اما گرمای شدید دوش یا حمام آب داغ در واقع سبب از بین رفتن حفاظ چربی پوست می گردد که می تواند باعث کمبود رطوبت آن شود. دکتر لاپلانتی توصیه می کند:«دراین هنگام بهتر است از آب گرم یا ولرم استفاده کنید و مدت کوتاهی درآب بمانید.»
دکتر بیلینسکی خاطرنشان کرده است که حمام با آب ولرم با جوش شیرین و محلول جوی دوسر، می تواند به پوست خشکی که دچار خارش شده است کمک شایانی نماید. با این حال از مرطوب کنند ه ای که تهیه کرده اید هم با فواصل معین استفاده کنید. اگر این روشها هم برای شما مفید نبود، حتما نزد یک متخصص پوست بروید. دکتر بیلینسکی اظهار داشت:«شما ممکن است برای از بین بردن خشکی پوست خود نیاز به تجویز لوسیون داشته باشید. یا ممکن است شرایطی داشته باشید که مشکل تنها خشکی پوستتان نباشد و نیاز به دارو یا درمانی متفاوت داشته باشید.»